فيزيوتراپي سکته مغز ي

درمان سکته مغزي در منزل


درمان

فيزيوتراپي سکته مغز ي در منزل :فيزيوتراپي سکته مغزي يک بخش مهم از اقدامات توانبخشي پس از سکته مغزي است. اگر شما به دليل سکته مغزي توان حرکت نداريد، تمرکز اصلي فيزيوتراپي بر اين است تا به شما کمک کند که ياد بگيريد از دست‌ها و پاهاي خود دوباره استفاده کرده و قدرت و حرکت خود را مجدداً بازيابد. نوروفيزيوتراپي نوعي فيزيوتراپي تخصصي است. يک متخصص نوروفيزيوتراپي براي درک تأثير تغييرات ايجادشده به دليل آسيب‌ديدگي‌هاي مغزي و سيستم عصبي پس از سکته آموزش مي‌بيند.


 


 


چگونه سکته مغزي بر حرکات فردي تأثير مي‌گذارد


پس از سکته مغزي ممکن است شما موارد زير را تجربه کنيد:


1-ضعف يا حتي فلج کامل عضلات يک طرف بدن پس از سکته مغزي که ممکن است حرکت و استفاده از اندام‌ها را دشوار کند. ممکن است زماني که شما مي‌خواهيد از اندام‌هاي خود استفاده کنيد آنها به سمت ديگر حرکت کنند.


2-سمت آسيب‌ديده بدن ممکن است احساس متفاوتي داشته باشد. ممکن است در اندام‌هاي خود احساس سنگيني کنيد زيرا ضعف، حرکت آنها را مشکل کرده يا ممکن است برخي افراد در اندام‌هاي آسيب‌ديده خود احساس‌هاي غيرعادي مانند درد و سوزن سوزن شدن، احساس گرما يا سرما يا احساس اين که آب روي اندام آنها مي‌ريزد را تجربه کنند. معمولاً اين عوارض با درد همراه هستند.


3-ممکن است شما در حفظ تعادل و وضعيت بدني خود با مشکل روبرو شويد و صاف ماندن براي شما دشوار شده و احتمال زمين خوردن شما افزايش يابد.


4-مفاصل سمت آسيب‌ديده بدن مانند شانه ممکن است مستعد آسيب‌ديدگي شوند، براي مثال اگر دست‌هاي بيمارکشيده شود يا وزن آن براي مفصل سنگين شود دچار دررفتگي جزيي يا نيمه دررفتگي مي‌شود. يا اگر شانه‌هاي شما دردناک بوده و حرکت آن با مشکل مواجه شود ممکن است به عارضه شانه يخ‌زده مبتلا شويد.


5-برخي عضلات در سمت آسيب‌ديده بدن دچار خشک‌شدگي و گرفتگي مي‌شوند (بيشتر اين عوارض در مچ دست،)


درمان سکته مغري در منرل


درمان در منزل سکته مغزي چگونه است


1-از ديگر موارد اختلال در بيمار سکته مغزي بي اختياري ادرار و مدفوع است.


2-فيزيوتراپي جهت تقويت عضلات کنترل کننده ادرار و مدفوع نيز امري ضروري است و آموزش بيمار جهت انجام تکنيک هاي تقويتي و استفاده از تحريکات حسي از جمله بايوفيدبک سبب بازگشت تدريجي بيمار خواهد شد.


اعضاي خانواده و دوستان چگونه مي‌توانند در درمان سکته مغزي در منزل  کمک کنند


اين امکان وجود دارد که اعضاي فاميل، دوستان يا پرستاران شما را در جلسات فيزيوتراپي و توانبخشي همراهي کنند. اين افراد مي‌توانند در تمرينات و توانبخشي شما پس از ترخيص از بيمارستان مشارکت داشته باشند. متخصص فيزيوتراپي ممکن است به خانواده و پرستاران بيمار آموزش دهد که چگونه با فرد بيمار تمرين کرده و در فعاليت‌هاي روزمره به فرد بيمار را ياري برسانند. اگر بيمار براي انجام فعاليت‌هاي روزمره خود مانند لباس پوشيدن، برخاستن از رختخواب يا به رختخواب رفتن و بالا و پايين رفتن از پله‌ها به کمک نياز داشته باشيد، متخصص فيزيوتراپي به اعضاي خانواده و پرستار فرد بيمار  آموزش مي‌دهد که چگونه به بيمار  کمک کنند و چگونه از تجهيزاتي که به شما داده مي‌شود استفاده کنند.


درمان سکته مغزي در منزل


تجهيزات براي درمان سکته مغزي در منزل


با اين که بيشتر بيماران توانايي خود را در راه رفتن بازمي‌يابند اما برخي افراد نمي‌توانند راه بروند يا برخي ديگر فقط مي‌توانند فواصل کوتاهي مانند اطراف خانه را پياده بروند. اگر فرد بيمار هم جزو اين دسته از افراد هست، متخصص فيزيوتراپي و متخصص طب شغلي در فيزيوتراپي در سکته مغزي به شما ويلچر داده و نحوه استفاده از آن را به بيمار و اطرافيانش آموزش مي‌دهند. پس از معاينه، تجهيزاتي مانند بالابر در نظر گرفته مي‌شود تا به بيمار در بلند شدن از رختخواب يا از روي صندلي کمک کند. ممکن است نياز باشد که بخش‌هايي از خانه متناسب با شرايط فرد بيمار  بازسازي شود مثلاً سطوح شيب دارد ايجاد شده يا درها عريض‌تر شوند.متخصص فيزيوتراپي تجهيزاتي براي بيمار در نظر مي‌گيرد تا بتوانيد با استفاده از آنها کارهاي خود را راحت‌تر انجام دهيد مانند فريم‌هاي پياده‌روي، رولاتورها (فريم‌هاي پياده‌روي چرخدار) و عصا يا چوب‌دستي.


در بيماران سکته مغزي بسيار موفق عمل ميکنند.درمان در منزل سکته مغزي


1-انجام تمرينات کششي برروي مفاصل و عضلات توسط کاردرمانگران از کوتاهي و سفت شدن عضله جلوگيري ميکند.


2-کاردرمانگران در مرحله راه امدازي بيماران سکته مغزي نقش مهمي ايفا ميکنند و با اموزش نحوه صحيح استفاده از اندام جهت انجام فعاليت هاي روزمره بيمار را براي ورود به مرحله استقلال حرکتي اماده ميکنند.


3-نکته حائز اهميت در سکته مغزي که بسياري از خانواده هاي اين عزيزان با اين مشکل دست و پنجه نرم ميکنند درمان در منزل سکته مغزي انتقال بيمار به کلينيک توانبخشي است و بعلاوه به علت شرايط روحي بيمار جابجايي و فعاليت در کلينيک هميشه توام با چالش ها و مشکلات فراوان است.


4-بعلت فلج و ضعف نيمه بدن معمولا بيمار بعد از يک جلسه درمان دچار خستگي شده و شروع به غر زدن و ناميدي از وضع موجود ميکند.در اين شرايط گزينه مناسب درمان بيمار در منزل است.


 


 


تمرينات توانبخشي سکته مغزي در منزل


پس از سکته مغزي و پس از پذيرش در بيمارستان بيمار بايد در اسرع وقت توسط يک متخصص فيزيوتراپي مورد معاينه قرار گيريد. مراقبت مناسب در روزهاي اوليه در پيشگيري از خشک‌ شدگي مفاصل يا سفت شدن عضلات نقش مهمي دارد. اگر بيمار مجبور به ماندن در رختخواب يا روي صندلي هستيد، درمانگر با تغيير وضعيت فرد براي بهبودي وضعيت بدني و افزايش تعادل شروع کرده تا بيمار بيشتر احساس راحتي کند.


اگر فرد بيمار قادر به حرکت نيست، بايد فيزيوتراپي قفسه سينه را انجام دهد تا از بروز عفونت در ريه‌هاي بيمار پيشگيري شود. در صورت امکان بايد براي نشستن کمک بگيريد زيرا اين کار باعث مي‌شود که از ه شدن خون در پاهاي فرد بيمار جلوگيري شده و تنفس فرد بهبود يافته و دوران بهبودي بيمار راحت‌تر باشد.


ورزش


در خلال فيزيوتراپي بيمار غالباً بايد حرکات فيزيوتراپي سکته مغزي مخصوص انجام دهيد که به بهبود شما کمک مي‌کند. بنابراين اگر بيمار با حفظ تعادل خود در زمان ايستادن مشکل داريد از بيمار خواسته مي‌شود که تمرين کنيد که بيشتر بايستيد و اگر شما در بلند کردن دست‌هاي خود مشکل داريد بايد تمريناتي را انجام دهيد که به شما در بلند کردن دست‌هايتان کمک مي‌کند. اگر شما با راه رفتن مشکل داريد بايد بيشتر تمرين پياده‌روي کنيد. يکي از مشکلات اصلي پس از سکته مغزي، ضعف دست‌ها و پاها است. اين ممکن است با انجام تمرينات تقويتي برطرف شود. تمرينات کششي و استقامتي براي پيشگيري از خشک شدن عضلات و مفاصل نيز مفيد خواهد بود.تمرين هاي کليدي درمان سکته مغزي


1-لبه تخت نشسته دست مبتلا را روي لبه تخت قرار دهيد و اجازه ندهيد آرنج او خم شود. وزن خود را روي دست مبتلا بياندازيد.


2-به پشت خوابيده انگشت ها را در هم گره کرده و آرنج ها را خم کنيد و روي زمين قرار دهيد. با کمک دست سالم دست مبتلا را در امتداد سينه به بالا کشيده تا آرنج از زمين بلند شود. براي 5 ثانيه مکث کنيد و در نهايت دست ها را پايين آورده و روي زمين قرار دهيد.


3-ابتدا به پشت داراز کشيده زانوها را خم مي کنيد سپس دستها را در امتداد بدن کف پا روي زمين قسمت تحتاني بدن را بلند کرده و به کمک پاها کنترل خود را حفظ مي کنيد. 5 ثانيه مکث کنيد و به حالت اول بر مي گرديد.


4-بايستيد دستها را براي محافظت به لبه يک تکيه گاه بگذاريد. بدون اينکه زانوها خم شود وزن را روي پاي مبتلا بياندازيد. اين حرکت را چندين بار انجام دهيد.


5-از پله با محافظ استفاده کنيد. دستها را دو طرف آن گرفته و پاي مبتلا را روي پله گذاشته و وزن خود را روي پاي مبتلا انداخته با پاي ديگر پله ها بالا مي رويد .همين روند را در پايين آمدن نيز انجام دهيد.


سر و صدا هاي اطراف را ناديده بگيرد تا مغز شما به کار بيفتدخانه ميتواند محلي باشد که دائما باعث حواس پرتي شما شود اکرچه گاهي به حواس پرتي ها توجه نميکنيم زيرا با آنها وفق و سازش پيدا کرده ايم، اما در واقع مغز و ذهن شما به آنها توجه ميکند.و هنگامي که مغز شما پريشان مي شود، شما از مزاياي کامل تمرين هاي توانبخشي بهره نخواهيد برد. بنابراين اطمينان حاصل کنيد که تمرينات را به زماني که محيط اطرافتان آرام شد موکول کنيد.تلويزيون را خاموش کنيد وبه اعضاي خانواده تان بگوييد که تا زمان پايان تمرينات حواس شما را پرت نکنند.مغز شما در حال کار کردن و تمرکز بر فعاليت شماست، بنابراين اجازه دهيد که کارش را درست انجام دهد و مزاحمتي برايش ايجاد نکنيد.


عواملي که بر ميزان کيفيت درمان  سکته مغزي در منزل  موثر است


** آموزش دادن نکات تمرين درماني به بيمار و خانواده ش

** تاکيد مکرر  بر انجام دادن منظم تمرين

**همکاري کامل  خود بيمار

** روش درماني  دارويي

** تکرار کردن تمرينات در خانه  توسط بيمار و همراه  بيمار

** داشتن انگيزه بيمار براي درمان

**ميزان اميد به زندگي

هم چنين امکان  دارد بنا به نظر  متخصص  فيزيوتراپ ، فيزيوتراپي بيمار سکته مغزي علاوه بر درمان هاي فيزيکي با روش هاي ديگري نيز همراه  شود .

بعضي از اين روش ها عبارتند از :


* شاک ويو

* تيپينگ

* ليزر تراپي

* الکترو اکوپانکچر

* تحريکات الکتريکي نظير تنس آي اف ، اف اي اس و…

* اير کا مپرشن

درمان سکته مغزي در منزل

نکاتي در مراقبت از بيماران سکته مغزي بايد به آن توجه کرد


بيماري  که دچار  عارضه سکته مغزي ميشود ، تا ديروز يک زندگي عادي داشته   و اکنون به دليل اين بيماري به شدت به اطرافيان خود وابسته شده است  پس مهم است که اطرافيان بيمار نظير همسر و فرزندان به برخي نکات توجه داشته باشند تا با کمال دقت  از  بيمار خود مراقبت کرده و شاهد بهبودي هرچه سريع تر او باشند .

برخي از اين نکات عبارتند از :


** بهتر است هميشه  عزت نفس بيمار را حفظ کنيد . اجازه ندهيد  عيادت کنندگان ، بچه ها  و غريبه ها او را با پوشش نا مناسب يا در وضعيت ناخوشايندي ببينند .

**سکته مغزي هم بر روحيه ي شخص  و هم بر اعصاب خانواده  او تاثير بسيار  منفي خواهد گذاشت .  در اين مواقع در  حد امکان  بايد صبور باشيد و  پر انرژي و با روحيه  عمل کنيد و جلوي افسرده شدن بيمار و  اطرافيا نتان را بگيريد در صورت نياز پيشنهاد مي شود که با روانپزشک متخصص  م کنيد

** مراقب باشيد اندام هاي فلج بيمار تان در هنگام نشستن يا خوابيدن به شکل صحيح قرار گرفته باشند .

**عصا ، واکر و ديگر لوازم را در نزديکي نيمه سالم بدن بيمار قرار دهيد .

** مراقبين اين بيماران بايد در صورت مشاهده هرگونه علائم غير عادي مثل :

**کاهش هوشياري **تشنج ، تب و… سريعا به دکتر  معالج مراجعه کنند.


 از ديگر توصيه هاي مهم در مراقبت در منزل بيماران دچار سکته مغزي


 


 


https://ahmadigol.com/

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

نوشته هاي من kasbokarseo98 درآمدزايي با توليد محتوا در سايت نیلی پرواز فروش ،خدمات ومشاوره گیت فروشگاهی پایا دما آپديت اسمارت سکوريتي 9 - سريال نود 32 ورژن 9 batrycar پاشنه مخفي کفش zaxdarman